Problem - Fast Food

A fast food sandwich costs $ 10, and a fast food menu costs $ 30. How many menus can I buy with the amount paid for 12 sandwiches?

Fill in here

Exemple !

A fast food sandwich costs $ 20, and a fast food menu costs $ 40. How many menus can I buy with the amount paid for 4 sandwiches?

We multiply the cost of the sandwich by the number of sandwiches I want to buy. Then divide by the cost menu.

20 × 4 ÷ 40 = 2

Site-ul nostru poate rămâne gratuit numai prin afișarea de reclame.

Vă rugăm să ne susțineți prin dezactivarea blocării de anunțuri.